- СА ЈЕДНАКИМ ШАНСАМА У БУДУЋНОСТ
- Чланови 22 удружења, који окупљају особе са различитим инвалидитетом обележили 3. децембар
Око 15 одсто популације живи са неким обликом инвалидитета и управо ова група људи највише се суреће са дискриминацијом у својој свакодневици. Особе са инвалидитетом тиштe великa стопa незапослености, искљученост из друштва, лош социоекономски положај, неприступачност. Председник Удружења слепих и слабовидих Кикинда, Чока и Нови Кнежевац Петар Будаи подсетио је да је Србија пре десет година потписала Међународну конвенцију о заштити права особа са инвалидитетом. Према његовим речима, квалитет живота ове групе људи је побољшан у одређеној мери од тада.
– У Кикинди се ради на побољшању квалитета живота особа са инвалидитетoм, што се најпре огледа у изградњи рампи и тактилних стаза. Међутим, звучни семафори се кваре. Помак постоји, али доста тога још треба да се уради – нагласио је Будаи.
Међународни дан особа са инвалидитетом, 3. децембар, прилика је да се више прича о проблемима са којима се особе са инвалидитетом сусрећу. Тим поводом у организацији Друштва дечје церебралне парализе окупили су се представници 22 удружења, чији су чланови особе са инвалидитетом са подручја града Кикинде. Према речима Ивана Зарића, председника Друштва и Савета особа са инвалидитетом града Кикинде, особе са инвалидитетом без помоћи осталих и разумевања људи из свог окружења тешко живе.
– Поред свих проблема са којима се особе са инвалидитетом сусрећу, људима највише недостаје пажња. Град Кикинда се труди да разуме и помогне и могу да истакнем да су у нашем граду, у односу на друге, проблеми особа са инвалидитетом у великој мери решени – истакао је Зарић.
Обележавању Међународног дана особа са инвалидитетом у Кикинди присуствовао је и градоначелник Кикинде Павле Марков, који је том приликом истакао да особе са инвалидитетом представљају групу људи важну за Кикинду.
– Сваке године присуствујемо овом догађају како бисмо разговарали са њима, саслушали их, прихватили примедбе и дужни смо да сваке године урадимо нешто више како би се њихов положај унапредио. Ради се о људима који имају не тако мале проблеме, о нашим комшијама, пријатељима и ми сви треба да имамо посебан обзир према њима. Локална самоуправа сваке године у оквиру програма социјалне заштите предвиди средства за финансирање рада ових удружења – рекао је Марков и позвао удружења да буду активнија када је у питању конкурисање за средства за реализацију својих пројеката.
Међународни дан особа са инвалидитетом, 3. децембар, установила је Генерална скупштина УН 1992. године.