- Општа болница враћа се у редован режим рада. Прегледи од понедељка, 18. маја, могу да се заказују преко ИЗИС-а
Први случај вируса корона у Кикинди откривен је 10. марта код пацијента који је у Општу болницу дошао због камења у бубрегу. Болница је убрзо предузела све мере да се спречи даље ширење епидемије, а директор др Мирко Стојисављевић истиче да је и доста раније све у овој здравственој установи припремљено за потенцијалне оболеле, тако да се читав систем рада прилагодио насталим околностима.
– Велика је срећа што смо имали опрему која нам је била неопходна када смо регистровали прве позитивне пацијенте. Укупно смо у болници открили 17 пацијента код којих је регистрован вирус корона. На самом улазу у болницу пацијентима се мери температура и уколико је она повишена, такве особе даље су одлазиле на преглед у фебрилну амбуланту. Након тога, на Инфективном одељењу узиман им је брис и уколико је он био позитиван, даље лечење настављали су у Новом Саду, а уколико је било негативан слати су на Интерно одељење – истакао је др Мирко Стојисављевић.
Кроз фебрилну амбуланту прошло је 340 пацијената од којих је 130 било на Инфективном одељењу на посматрању и сви они тестирани су на вирус корона. Комплетан трећи спрат и вертикала болнице на ком се налази Интерно одељење, Неурологија и Онкологија са укупно 150 кревета припремљени су за евентуални већи број оболелих, али за то није било потребе.
Како напомиње наш саговорник, у протекле три недеље у болници није откривен ниједан позитиван пацијент, и она се полако враћа у редован режим рада.
–Прегледи од понедељка, 18. маја, могу да се заказују преко ИЗИС-а. Опрезно дајемо термине и наш рад још увек није у пуном обиму. Пацијенти који долазе у болницу морају имати маску и рукавице. Сви који одлазе на преглед у интернистичке амбулате улазе на последња врата у болници, а сви остали на прва, где је и Пријемно одељење. Дочекује их медицинска сестра која им узима анамнезу и мери им температуру – рекао је наш саговорник.
Др Стојисављевић искористио је прилику и да јавно захвали свима који су у овом тешком времену помогли. Велики је број хуманих људи и организација, а целокупна помоћ вредна је 4,3 милиона динара. Највише помоћи било је од надлежног министарства и Покрајинског секретаријата. Најављена реконструкција болнице одложена је са епидемијом и др Стојисављевић очекује да се овај процес настави чим се за то стекну услови.